Kreševljakovićeva naučna objektivnost i potpuna posvećenost historijskoj nauci sačuvala nam je sliku vremena u kome je došlo do jedne od ključnih promjena u povijesti glavnog grada Bosne i Hercegovine.
Zanimljiv fenomen jeste da prostor, čiji se stanovnici oružano suprotstavljaju okupaciji, u relativno kratkom vremenu počinje prihvatati nove vrij ednosti jednog drugačijeg društva od onog u kome se Sarajevo razvijalo prethodnih 400 godina.
Sarajevo se vraća Zapadu, ali nastavlja baštiniti ljepote Istoka i kao takvo postaje jedno od onih mjesta na mapi svijeta čiji se stanovnici mogu pohvaliti činjenicom da je to mjesto na kome se susreću i isprepliću Istok i Zapad. Iz tog susreta, kreira se specifični šarm jednog od gradova u čijoj ideji njegova različitost postaje njegov najljepši kvalitet.
Te srijednosti čine se kao tełnelj kulturološkog identiteta njegovih gradana i gradanki, a grad Sarajevo pojavljuje sc kao istinski centar koznłopolitizma. Iz tog razloga, ova knjiga je podjednako važna danas kao i kada je napisana.
Ideja zaljubljenika u knjigu okupljenih oko izdavačke zadruge „REKULTURA” svakako je bila dovoljan razlog Udruženju gradana VIDEOARHIV Biblioteka Hamdija Kreševljaković da prihvati njihov poziv i da skupa ovo vrijedno djelo “Sarajevo za vrijeme austrougarske uprave” ponovo predstavimo čitateljstvu. Okupiti se oko ljubavi prema knjizi čini se velikim događajem u, blago rečeno, čudnom vremenu u kome živimo.