Djelo se sastoji od 72 poglavlja (fasl), od kojih je 7 napisano na arapskom, a sva ostala na perzijskom jeziku. Tekst na perzijskom jeziku često je prožet kur’anskim ajetima, Poslanikovim izrekama i stihovima na arapskom jeziku, najčešće navedenim u argumentativne svrhe (‘estešhâd).
Tajne uzvišenosti jedno je od pet spomenutih Rumijevih djela s kojima gradi koherentnu, harmoničnu cjelinu i zaokružuje projekciju Rumijevog vrijednosnog i idejnog sistema, kao i njegova pogleda na svijet.
Premda je djelo Tajne uzvišenosti posvećeno prije svega pitanjima iz oblasti islamskog ezoterizma, Rumi se u njemu – nekad u obliku kratkih digresija, a nekad u dužim proznim fragmentima – dotiče i pitanja koja izlaze iz okvira spomenute oblasti.
Tako tekst djela donosi i zanimljive podatke o Rumijevu životu, zavičaju i porijeklu. Iz njega se može razaznati i priroda Rumijevih odnosa s njegovim savremenicima, od vladara, vjerskih prvaka, rodbine, bliskih prijatelja i učenika, pa sve do nepoznatih ličnosti s margine društva.
Kako je djelo nastajalo u dugom vremenskom razdoblju njime su problematizirana brojna pitanja, te su izneseni Rumijevi stavovi o njima. Zbog toga djelo Tajne uzvišenosti nedvojbeno predstavlja vanredno značajan i vrijedan primarni izvor u sklapanju cjelovite slike o životu i ličnosti Dželaluddina Rumija.“ – iz uvoda, Prof. dr. Namir Karahalilović.