Kroz preko 50 podnaslova u knjizi, autor Ihsan Sureyya Sirma obrađuje razne teme poput „Turizam i misionari“, „Odnos misionara i masona“, „Metode misionarskog djelovanja“, „Alati kolonijalizma – nemoral“, „Razvijanje liderskih ambicija“, „Politika podilaženja“, „Misionarski prihodi i firme“, itd.
Iako smo se trudili naš pristup ovoj temi držati u domenu ljudskog i naučnog, nismo mogli jasno ne konstatirati postojanje imperijalističkih aspiracija zapadnog, kršćanskog svijeta prema svijetu islama Srednjega Istoka.
Ponekad se činilo da te imperijalističke aspiracije u 18. i 19. stoljeću imaju svoju ekonomsku osnovu, ali se ipak u njihovom temelju nalazi želja za ovladavanjem prostorom Jerusalema i njegovom okolicom koju kršćani smatraju svetim područjem, a koje je bilo pod jurisdikcijom muslimana. Ovi su se ciljevi počeli realizirati kroz krstaške ratove, pokrenute u 9. stoljeću, koji u različitim varijantama traju i danas.
U međuvremenu, uz mnoge ratove koje je kršćansko-zapadni svijet pokrenuo protiv muslimana u osamnaestom stoljeću, primjećujemo i upotrebu novih metoda, preciznije rečeno, misionarskih aktivnosti koje imaju za cilj ubrzati ovladavanje svijetom islama.
Nije moguće, bez sumnje, u jednom ovako kratkom radu obuhvatiti sve aktivnosti misionara. Ali, da bismo djelomično rasvijetlili ovu problematiku, ukratko i općenito prezentirat ćemo neke aktivnosti engleskih misionara u Jemenu, ali i na nekim drugim područjima, i načine praktične realizacije misionarskih zadataka.