Ovo je treći dio edicije koja govori o zbivanjima na Sudnjem danu, i u njemu će biti govora o Džennetu i Džehennemu, a podijelili smo ga u dva dijela.
U prvom dijelu govorit će se o džehenemskoj vatri, a sastoji se iz deset poglavlja koja počinju uvodom u kome je definirana džehenemska vatra.
U prvom poglavlju ukazali smo na vjerovanje ehlisunneta da su Džennet i Džehennem stvoreni i tu smo odbacili tvrdnje onih koji se protive njihovom mišljenju.
U drugom poglavlju govori se o čuvarima Džehennema, a to su meleki određeni za njega, kao i pojašnjenje o njiho vom broju i veličini.
U trećem je poglavlju opis džehenemske vatre. Tu se govori o mjestu Džehennema, veličini, njegovim dubina ma, ulazima, njegovom gorivu, žestini njegove vatre, o njegovom govoru, o njegovom izgledu te o utjecaju na svijet i njegove stanovnike.
U četvrtom poglavlju donijeli smo dokaze o tome da je on vječan i da neće nestati, i tu smo replicirali onima koji tvrde da će Džehennem nestati.
U petom poglavlju govori se o stanovnicima Džehenne ma koji se dijele u dvije grupe: grupa koja će vječno ostati u njemu, a to su nevjernici i mnogobošci, i grupa koja neće vječno ostati u njemu a to su grešnici monoteisti. Govorili smo o obje grupe i o djelima zbog kojih su zaslužili džehenemsku vatru.
U šestom poglavlju govori se o velikom broju stanovnika Džehennema, ukazujući na dokaze koji govore da će ve ćina propasti a da će se mali broj spasiti i koja je mudrost u tome. U ovom poglavlju bit će također govora o tome da su žene većina stanovnika Džehennema, kao i razlog zbog čega je to tako.
U sedmom poglavlju govori se o veličini stanovnika Džehennema i njihovoj ogromnoj tjelesnoj građi.
Osmo poglavlje namijenjeno je za pojašnjenje o hrani i piću stanovnika Džehennema.
Deveto poglavlje je dugo poglavlje koje govori o kazna ma stanovnika Džehennema. Navedeno je nekoliko primje ra o načinu njihovog kažnjavanja, kao što je objašnjeno da će se neki njegovi stanovnici kažnjavati jačom kaznom u od nosu na druge. Tu su objašnjene neke kazne koje je Allah, subhanehu ve teala, pripremio za stanovnike Džehennema, neke od njih su imenovane kao sahr, lefh, sehb, crnina lica, gorenje kože, prosipanje crijeva, dopiranje vatre do njiho vih srca. Spomenuti su i dokazi o izgledu džehenemskih lanaca, okova, čekića i sl. kojima će biti kažnjavani.
I posljednje deseto poglavlje govori o načinu na koji će se čovjek sačuvati džehenemske vatre.
U drugom dijelu ove knjige govori se o Džennetu i u nje mu je sedam poglavlja koja započinju uvodom u kojem je definiran Džennet.
Prvo poglavlje govori o ulasku u Džennet, ukazujući na prizor ulaska vjernika u Džennet, o posredovanju Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, vjernicima za ulazak u Džennet i način na koji će vjernici ući u njega poslije pročišćenja. U njemu se govori o prvim vjernicima koji će ući u Džennet i o sedamdeset hiljada iz ovog ummeta koji će ući u Džennet bez polaganja računa. Siromašni muhadžiri prethodit će njihove bogataše.
Ovdje je u posebnom dijelu kazano nešto više o grešnicima iz redova vjernika monoteista koji će ući u Džehennem i o tome da će oni izaći iz njeg mi lošću Najmilosnijeg Samilosnog i posredovanjem posred nika. Tu smo objasnili stav ehlisunneta o pitanju šefaata – posredništva i tu je replicirano onima koji negiraju šefaat.
Na kraju ovog poglavlja su i dvije rasprave: o posljednjem koji će ući u Džennet, i o onima koji će ući u Džennet prije Sudnjeg dana.
Drugo poglavlje govori o vječnosti Dženneta i o tome da će njegovi stanovnici vječno u njemu ostati, replicirajući onima koji su protiv ovakvog stava.
Treće poglavlje govori o svojstvima Dženneta, govoreći o veličini njegovih blagodeti, o njegovim vratima, stepenima, o njegovoj zemlji, rijekama, izvorima, dvorcima, o njegovom svjetlu, vjetru, drveću, plodovima i životinjama.
Četvrto poglavlje govori o stanovnicima Dženneta i o djelima koja su ih dovela u njega, o tome kako će neki stanovnici Dženneta naslijediti neke koristi koje su zaradili stanovnici Džehennema, o tome da će nemoćni biti većina u Džennetu u odnosu na bogate i imućne, o tome da će muškarci biti većina u odnosu na žene, ukazujući da će djeca vjernika i djeca nevjernika ući u Džennet…
Jedna od studija koje sadrži ovo poglavlje govori o prvacima Dženneta među starijima, mladićima te ženama vjernika. Spomenuta su deseterica kojima je obećan Džennet kao i imena nekih koji će ući u Džennet. Ovo poglavlje završava konstatacijom da Džennet nije plata za učinjena djela, već je djelo razlog ulaska u Džennet, a dženetska nagrada je Allahovom milošću i Njegovom dobrotom.
Peto poglavlje govori o osobinama stanovnika Dženneta i njihovim užicima u njemu.
Najduže poglavlje u ovom dijelu jeste šesto poglavlje u kojem se govori o dženetskim blagodatima, o velikoj razlici u vrijednosti dženetskih blagodati u odnosu na ovosvjetska uživanja. Tu se govori o uživanjima stanovnika Dženneta u raznim vrstama hrane i napitaka, o njihovim divanima, slugama, tržnicama, zdjelama za hranu i piće, o njihovoj odjeći koju odijevaju i željama koje priželjkuju, i sve se to ispunja va na jedan čudnovat način. Nema tim stvarima ništa slično na ovom dunjaluku.
U ovom poglavlju nalazi se rasprava o ženama vjernika u Džennetu, bilo da su to hurije ili njihove ovodunjalučke supruge.
U ovom poglavlju objašnjeno je da je najveća blagodat kojom će vjernici biti počašćeni u Džennetu Allahovo zadovoljstvo i užitak gledanja u Njegovo plemenito lice.
I sedmo, posljednje poglavlje govori o dijalozima koji će biti vođeni između Dženneta i Džehennema i o Allahovoj presudi u njihovom sporu.
Molim Uzvišenog Allaha da nas uputi na djela pokor nosti, da nas spasi džehenemske vatre Svojom dobrotom i plemenitošću i da nas uvede u Džennet Svojom milošću. Zaista On čuje i odaziva se, i neka je spas i mir na Njegovog roba i poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem.
Omer Sulejman el-Eškar 19. ramazan 1406. h. g. Kuvajt 27. 5. 1986.